Média o Obnova.sk

informácie sú zoradene položkovito s fotografiami článkov

 

> po kliknutí na obrázok si môžete prezrieť fotografiu článku

      Rádio Twist, 17. apríl 2003, o 11:15 a 16:05 relácia: Digitálne správy

Text správy:
www.obnova.sk je ďalšia zaujímavá stránka, ktorú vám predstavím. Aspoň trochu. Tento portál vraj vznikol ako reflexia na žalostný stav informovanosti v oblasti pamiatok, zbierok a starožitností. Tiež sa skladá z rubrík, kde si teda nájdete základné a trochu aj rozšírené informácie o pamiatkach, zbierkach a starožitnostiach, či už pre odbornú alebo laickú verejnosť. A aby ste neboli učítaní, aj fotky na stránke nájdete. Autor obnovy.sk čoskoro plánuje spustiť anglickú sekciu diskusií a článkov, pretože vraj jazykom v múzejníctve, ochrane a obnove pamiatok je angličtina.

Originálny prepis článku si môžete prečítať tu. Twist.sk
Alebo si prečítajte uloženú stránku rádia twist na Obnova.sk

Tiež si môžete stiahnuť zvukový záznam [704 kB, 2:02 minúty].
(formát Mp3, 
prehrávač nájdete tu)

 

        Rádio Devin, 23 a 25. jún 2003, o 17:00 relácia: Pars pro toto

Po celodenných odkazoch odznel na Rádiu Devín 23. 6. 2003 o 17:00 v relácii "Pars pro toto" 10 minútový rozhovor redaktora Tomáša Rec-a s administrátorom Obnova.sk Michalom Hrčkom. Repríza rozhovoru, ako aj celej relácie bola odvysielaná 25. 6. 2003 o 11:00 taktiež na rádiu Devín. Celý rozhovor sa nám nepodarilo nahrať, presnejšie prišli sme o prvé 2 minúty. V nich sa hovorilo o začiatkoch Obnova.sk. (www.slovakradio.sk)

Môžete si stiahnuť zvukový záznam [2 998 kB, 09:05 minúty].
(formát Mp3, 
prehrávač nájdete tu)

 

        Martinsko (regionPRESS) 27. týždeň / 2003

Redaktor Marinska p. Ivan Modorosi pripravil článok do regionálneho týždeníka Martinsko / Turčianskoteplicko. Článok bol uverejnený na strane č. 5 vpravo dole.

Chceťe sa zapojiť do Obnova.sk
Obnova. Sk je neziskový projekt občianskeho aktivistu Michal Hrčku, ktorý nám o tomto projekte porozprával. V roku 2000 založil občianske združenie Výkričník, ktore rok viedol. Zaoberalo sa hlavne prezentáciou na internete. Od roku 2000 pracoval akoreštaurátor v Slovenskom národnom múzeu, Od roku 2002 ako reštaurátorvo flrmeArs Novum. Popri tom sa venuje reštaurovaniu akonzervovaniu, web designu, grafickému designu a digitálnej fotografii.Portál vznikol ako reflexia na žalostný stav informovanosti v oblasti pamiatok, zbierok a starožitnosti Jeho existencia bude aj naďalej závisieť od ochoty odbornej verejnosti spolupracovať. Z histórie projektu uvedieme aspoň niekoľko zaújímavostĺ. V januári 2003 návštevnosť dosiahla rekord keď si za jeden deň 85 návštevníkov prezrelo spolu 484 stránok. Vtom istom mesiaci navštívil tento portál aj človek z Aljašky a tým sme zaznamenali návštevu aj z posledného časového pásma, z ktorého sa nám až dodnes nikto neprihlásil. Čo sa týka budúcnosti, budeme sa snažiť profilovať ako križovatka v tematike: pamiatky, zbierky a starožitnosti, pre odbomú aj laickú verejnosť. Máme niekorko pravidelných príspievateľov, ktorých počet rastie. Sú to zváčša pracovníci - odborných inštitúcii. Aj vy sa můžete stať našimi prispievateľmi, kde móžete vyjadriť váš názor, vedomosti... Tešlme sa na vás. Stačí len kliknúť.

 

Pôvodný článok na NarodnaObroda.sk

Článok skrátený redakciou Obnova.sk

Prezrite si článok uložený na Obnova.sk

      Národná Obroda 3. 11. 2003

Kde hľadať na internete informácie o kultúre 
Internetové stránky kultúrnych a umeleckých inštitúcií odzrkadľujú súčasný stav kultúry na Slovensku
...
MÚZEÁ, GALÉRIE
Zaujímavo je na internete prezentovaná architektúra. Portál www.archinet.sk je dobrým miestom, kde začať, ak hľadáte informácie o súčasnej architektúre a o podujatiach s ňou súvisiacimi. Pamiatkári určite radi siahnu po výborných stránkach www.obnova.sk, ktoré okrem článkov na tému ochrany pamiatok a reštauratérstva ponúkajú aj informácie o múzeách, galériách, vrátane podrobne spracovaných odkazov na podobne zamerané stránky. 
Múzeá a galérie napriek tomu, že v médiách sa im nedostáva priveľa priestoru, bojujú o návštevníka aspoň svojimi webovými stránkami. Takmer všetky väčšie hrady majú svoje stránky, kde ponúkaju prehľady svojich expozícií a otváracie hodiny. O to smutnejší je pohľad na stránku Slovenského národného múzea (www.snm.sk), ktorá bola v niektorých sekciách naposledy aktualizovaná v roku 2001
...
Marek Bezák

 

Pôvodný článok na Sme.sk

Pri povodnom clanku sa nachadzaju aj komentare!

Prezrite si článok uložený na Obnova.sk

      SME  3. 1. 2004

Internetová stránka obnova.sk má za sebou rok činnosti

Martin 3. januára (TASR) Prvý rok prevádzky má za sebou internetová stránka obnova.sk, ktorá bezplatne ponúka informácie z oblasti pamiatok, zbierok a starožitností.

Internetová stránka ponúka podľa autora projektu obnova.sk Mchala Hrčku z Martina rôzne služby. Články sú zoradené podľa tém, diskusie v rubrikách, všeobecné diskusie, reštaurovanie a konzervovanie, pamiatky a múzeá. "Vizuálnu časť zabezpečuje systém fotoalbumov, do ktorého pribudne mesačne približne 100 nových fotografií z rôznych oblastí. Okrem týchto základných služieb sú k dispozícii ankety, vyhľadávanie, rôzne doplnky, aktuality, udalosti a e-mail novinky," uviedol Hrčka.

O portál Obnova.sk sa podľa Hrčku stará dobrovoľná skupinka ľudí z oblasti pamiatok, múzeí a iných spoločenských odborov. Riadnu prevádzku stránka odštartovala 1. januára 2003. Tento rok chcú autor a redaktori stránky pripraviť databázový systém, prostredníctvom ktorého sa majú do systému stránky zapojiť nové inštitúcie. "Plánujeme prijať nových redaktorov a získať sponzorov či mecenášov projektu, ktorí by boli schopní financovať internetovú stránku obnova.sk tak, aby sa jej mohol venovať jeden človek. V súčasnosti je stránka záležitosťou ľudí, ktorí sú pre danú problematiku zapálení a robia všetko vo voľnom čase," skonštatoval Hrčka.

Internetová stránka by mala v budúcnosti sprístupňovať viacjazyčné mutácie niektorých služieb, jej existencia však bude podľa Hrčku aj naďalej závisieť od ochoty odbornej verejnosti spolupracovať. "Stránka ponúka možnosť pružne reagovať na situáciu na poli pamiatok, zbierok a starožitností a prezentovať fotografie vo fotoalbumoch. Práve táto skutočnosť by mohla byť sympatická ľudom, ktorí nechcú len nečinne haniť svoje okolie, ale aktívne prispieť k rozvoju tematiky," dodal Hrčka.  

Copyright © TASR 2003
[3. 1. 2004 19:54:00]

 

Pôvodný článok na HD-dennik.sk

Redakčne krátene

Prezrite si článok uložený na Obnova.sk

      Hospodársky denník - drobničky  5. 1. 2004

Prvý rok prevádzky má za sebou internetová stránka obnova.sk, ktorá bezplatne ponúka informácie z oblasti pamiatok, zbierok a starožitností. Podľa autora projektu obnova.sk Michala Hrčku o portál sa stará dobrovoľná skupinka ľudí z oblasti pamiatok, múzeí a iných spoločenských odborov.
...

 

Pôvodný článok na HD-dennik.sk

Prezrite si článok uložený na Obnova.sk

      Hospodársky denník  7. 1. 2004

Stránka, ktorá "boduje"
Prvý rok prevádzky má za sebou internetová stránka obnova.sk, ktorá bezplatne ponúka informácie z oblasti pamiatok, zbierok a starožitností. Internetová stránka ponúka podľa autora projektu obnova.sk Michala Hrčku z Martina rôzne služby. Články sú zoradené podľa tém, diskusie v rubrikách, všeobecné diskusie, reštaurovanie a konzervovanie, pamiatky a múzeá. ?Vizuálnu časť zabezpečuje systém fotoalbumov, do ktorého pribudne mesačne približne 100 nových fotografií z rôznych oblastí. Okrem týchto základných služieb sú k dispozícii ankety, vyhľadávanie, rôzne doplnky, aktuality, udalosti a e-mail novinky,? uviedol Hrčka. O portál Obnova.sk sa postará dobrovoľná skupinka ľudí z oblasti pamiatok, múzeí a iných spoločenských odborov. Tento rok chcú autor a redaktori stránky pripraviť databázový systém, prostredníctvom ktorého sa majú do systému stránky zapojiť nové inštitúcie. Internetová stránka by mala v budúcnosti sprístupňovať viacjazyčné mutácie niektorých služieb, jej existencia však bude aj naďalej závisieť od ochoty odbornej verejnosti spolupracovať. 

(TASR)

 

Pôvodný článok na PC_SPACE.sk

Prezrite si článok uložený na Obnova.sk

Redakčne krátene

      PC_SPACE  19. 1. 2004

Obnova.sk – pamiatky, zbierky a starožitnosti 
Michal Hrčka

Obnova.sk na úvod:
Portál Obnova.sk je neziskovým projektom voľného zoskupenia ľudí, ktorých okruh nie je zďaleka uzavretý. Vznikol ako križovatka informácií v oblasti pamiatok, zbierok a starožitností. Už od prvého dňa poskytoval svojim návštevníkom vždy zaujímavé a nové informácie a služby. Portál Obnova.sk (www.obnova.sk), je tvorený najnovšími technológiami, ktoré umožňujú interaktívne zapájanie sa návštevníka do procesu publikovania a reagovania na publikované. Portál je graficky jednoducho spracovaný, dôležitá je totiž jeho obsahová stránka. O ňu sa stará dobrovoľná skupinka ľudí z oblasti pamiatok, múzeí a iných spoločenských odborov. Snažíme sa portál aktualizovať každý deň...

 

Súvisiace články: 

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Redakcia Obnova.sk

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.